Katharsis | Aktualności | Katharsis
20780
page,page-id-20780,page-child,parent-pageid-20189,page-template,page-template-blog-large-image-whole-post,page-template-blog-large-image-whole-post-php,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Aktualności

Wrażenia po trzecim tygodniu terapii

BARFLY

Imperium dobrobytu duchowego zbombardowane prozą życia legło w gruzach i błaga o litość.

*

Kiwi

Niewiele czuję

Nic nie zbliża mnie do zrozumienia

Życie dobija swoją jałowością

A ja pięknie zatracam się w bezczasie

Jak gdyby już nic nie mogło się stać

*

Aloha!

Stoimy w miejscu. Jest to nasz wspólny wniosek, więc można uznać to za osiągnięcie. Choć z drugiej strony ciężko tego nie zauważyć. Pojawiają się pomysły, jak wyjść z tej sytuacji, więc jesteśmy bogatsi o kolejną „rzecz”. Frustrujący jest brak instrukcji co do prawidłowego przebiegu terapii… jakiegokolwiek przebiegu / ruchu / przepływu. Ale jak widać sami nadajemy jej rytm. My jesteśmy rytmem.

*

Kolorowa

Trzy tygodnie to czas przemyśleń na temat swojego postępowania. Uspokojenie, czas do działania. Tylko jak?

*

Coraz lepiej się poznajemy, każdy opowiedział swoją historię. Jestem szczęściarą, że tu trafiłam, odzyskałam spokój, radość, w sumie jest to bardzo fajne miejsce.

*

Blondyna

Złość. Frustracja. Znużenie. Regres.

*

Zwątpienie, czy to coś pomoże.

Drugi tydzień terapii za Uczestnikami

Aloha!
Drugi tydzień.
Niby jest co podsumować, a jednak nie ma…
W głowie ogromny chaos
Z chaosu powstało życie…
*

Zupełnie nie przychodzi mi nic do głowy.
Chyba tylko to, że jest fajnie.
*

Barfly
Wiosna na horyzoncie, wieczna zmarzlina odpuszcza,
do abordażu! ARR!
*

Kolorowa
Po dwóch tygodniach dziś pierwsza myśl…
powiew wiosny?
Nowa myśl, co powinnam zrobić,
czego jeszcze nie zrobiłam.
*

Blondyna
Minął drugi tydzień, a ja stanęłam w martwym punkcie.
Wiem, że nie ma co grać komedii, bo tak jest lepiej.
Wiem, że staję się naga, jak dziecko i to pomaga.
Wiem, że zmienia mi się życie. Z każdym dniem wiem więcej o sobie.
Ale coś się zmieniło, utknęłam, stoję obok siebie i obserwuję swoje życie.
Co z tego, że tyle wiem, skoro nic nie wiem?
Bo nie wiem, co czuję.
Ale wiem, że choć na początku to boli, to nie ma drogi na skróty
i wrócę na właściwą ścieżkę.
Chyba tylko muszę zwolnić, by nie rozbić się o własne uczucia i rzeczywistość.
Póki co, jak umiem, tak kieruję.
*


Kiwi

„Pierwszy podmuch wiosny budzi lęk
Porcja ciepłych złudzeń przenika do serc
Ptaki oszalałe fruną z drzew
Mocniej czuję każdy mały smak i żal
Każdy strach i gniew

Ile jeszcze we mnie wiary
Ile jeszcze we mnie samej sił na nowe dni
Ile szans…
Ile jeszcze we mnie wiary
Ile jeszcze we mnie samej sił
By dalej żyć w taki czas
(…)
Chciałoby się zacząć jeszcze raz
Chciałoby odnaleźć zmarnowany czas
utracony blask”
*

Nessy
Minęły 2 tygodnie. Mam wrażenie, że terapia działa tak jak powinna.
Na tę chwilę uświadomiłam sobie takie rzeczy:
– jestem strasznie samotna, mimo posiadania przyjaciół
– wiem już (tak mi się wydaje), jak mam wytłumaczyć mamie, aby zrozumiała, jak ja z rodzeństwem odbierałam te wszystkie nieprzyjemne sytuacje między nią, a tatą
W tym tygodniu mam urodziny…
Strasznie jest mi przykro, że minie mi kolejny rok życia, a ze mną dalej jest źle…
Lecz przyznam, że dzisiejsza terapia uświadomiła mi, że jesteśmy wszechmocni,
ale niestety mamy skłonności do akceptowania i przyzwyczajania się do kiepskich sytuacji życiowych.
Dlatego ciężko jest się odważyć na zmiany na „nowe” i nieznane.
Cóż… zobaczymy jakie nowe refleksje przyniosą kolejne tygodnie.

Ostatni tydzień terapii

Mamuśka

Mam poczucie, że na tyle ile mogłam, wykorzystałam czas tutaj. Sposób tworzenia więzi, nawiązywanie relacji faktycznie okazał się kluczem do kamlotów, które dźwigałam prze życie. Matka – powoli staje się matką, którą nawet lubię i jestem jej coraz bardziej ciekawa.

Przyjaciele – są, czekają, to ja muszę się nauczyć przyjaźnić i nie bać bliskości.

Mąż – najtrudniejszy temat, ale jest nadzieja.

Mam dużo do zrobienia z tematem emocji, odpowiedzialności, bliskości, brania i dawania, dorosłości. Dużo się tu o sobie dowiedziałam, teraz czas to przeżyć. Warto jest/było tu być.

*

Orti

Nie wiem naprawdę, co mam napisać. Nie mam konkretów. Tylko same pierdołowate myśli, które wypieram szukając konkretów. Myślę sobie, że nikt nie chce słuchać pierdół, ale może tylko ja postrzegam je jako pierdoły. Ale teraz nie mam do nich dostępu, a co dopiero je poukładać w sensowną całość. Nie potrafię odnaleźć priorytetów.

*

Motyl

Dzięki terapii odkryłam wartość jaką niesie ze sobą złość. Pozbywam się tego co zbędne i mające na mnie toksyczny wpływ. Bez sentymentów. Dziękuje grupie za owocne 3 miesiące. Przepraszam każdego, kogo niesprawiedliwie oceniłam, zraniłam lub wystraszyłam. Życzę wszystkim prawdziwie bożej opieki oraz niekończącej się NADZIEI.

*

Rozamunda

Przyszłam tu z wielkim ciężarem, który stał się lekkością ducha, ale ten ciężar sprawił, że miałam możliwość skorzystać z 3 miesięcy L4 czyli i tak był lekki. Dotarłam do końca chociaż raz. Przyszło nas 10 osób i wychodzi tyle samo, nikt nie odpadł. Przeżyłam tu wszystko co się dało, zaspokoiłam swoje potrzeby dzięki relacji z Panią Anią i dostałam wsparcie od Pani Oli, za które jestem bardzo wdzięczna. Zmierzyłam się z problemem i dzięki Nim go przerobiłam. Czuję się, jakbym wygrała los na loterii i teraz muszę go zrealizować w życiu.

*

Tumi

Chciałem strzelić z wiatrówki – wykonałem nalot dywanowy. Wszystkim dziękuję, a doskonale wiem, że ze mną łatwo nie jest. Dziękuję za wszystkie szczere uwagi – były dla mnie naprawdę ważne. Jednej osobie naprawdę dziękuję i naprawdę szczerze ją przepraszam, a robię to naprawdę rzadko, normalnie Tumi nie przeprasza. Nie myślę tego, co powiedziałem, niestety tak działam. Źle zinterpretowałem znaki. Jest mi chyba tak samo ciężko jak tej osobie, która przed chwilą spoglądała na mnie tym lodowatym wzrokiem.

Trzeba rozmawiać i jeszcze raz rozmawiać – to naprawdę mega ważne, interpretacja znaków nie zawsze jest zasadna.

*

Margo

Oto ostatni oficjalny mój wpis na bloga. Usłyszeliśmy, że warto zrobić podsumowanie, a więc: spędziłam tu 3 miesiące w atmosferze często lepszej niż w moim tomu, choć bardzo pracowite, ale o wiele przyjemniejsze niż moja praca. Poznałam wspaniałych ludzi, zarówno członków grupy jak i terapeutów i jednym, jak i drugim jestem wdzięczna za: wysłuchanie, zrozumienie, krytykę, wsparcie, celne uwagi a przede wszystkim za to, że są kim są – bo chyba nie udawali :-). Ja tu przyszłam z jakimś psychicznym załamaniem, no i cóż nadal załamana odchodzę, ale bogatsza o wiele przemyśleń, rad, słów krytyki ale i akceptacji,  które mam nadzieję wykorzystać w najbliższym czasie, kiedy już zostanę sama :-( bez nich wszystkich. Czuję się silniejsza, choć nie gotowa na zetknięcie z rzeczywistością, bo nie ukrywam, że czuję się „niedopieszczona”. Jak dziecko okryte pieszczotliwie kocykiem, ale potem wystawione na duży mróz. No cóż, pozostaje mi postarać się maksymalnie wykorzystać ostatnie 4 dni, a potem poczekać na to co przyniesie „rozstanie”? P.S. Zrozumiałam a właściwie udoskonaliłam siłę konwersacji w relacjach z ludźmi! No i chcę się nauczyć bawić … nie na poważnie :-).

*

P

Ciężki czas na podsumowanie pobytu na ODO. Wiele rzeczy zostaje rozgrzebanych. Wiele rzeczy dzieje się też cały czas poza grupą, z którymi będę się musiał teraz mierzyć sam. Zabraknie mi przystani emocjonalnej otwartej codziennie od 13.30 do 18.30. Co będę robił w tym czasie? 5 h do wykorzystania. Tak chcę o tym myśleć. 5 h na świadome przeżywanie swoich potrzeb, lęków, pracy czy rozrywki. Nie chcę aby ten czas stał się ucieczką w samotność, w sen w depresję. Zabrałem stąd, ile mogłem. Zostawiłem tyle i zdołałem zostawić. Wszystko teraz zależy ode mnie. Chciałbym podziękować wszystkim, z którymi przebywałem na oddziale przez ostatnie 3 miesiące. Życzę Wam dużo zdrowia i pogody ducha i chociaż może wydawać się to trudne to zawsze spoglądajcie w jaśniejszą stronę życia.

Zmierzając ku końcowi

P.

Obiad dzisiaj mi nie smakował, ale mimo to zjadłem go. Mam z tym problem ostatnio. Po prostu nie jem. Kręcę bicz na siebie. Nie mogę spać, ale kiedy budzę się w środku nocy, to wyżeram zawartość lodówki oglądając wczorajszy film. Dlaczego? Może dlatego, że przechodzę etap zakończenia zarówno terapii jak i ważnego etapu w moim życiu. Dzisiejsza wizyta u doktora uzmysłowiła mi, że muszę ten czas przeżyć świadomie, czyli zupełnie inaczej jak do tej pory. Trudno mi będzie nie uciekać od decyzji i konsekwencji, skupić się na tym co czuję i co jest dla mnie dobre. Dzisiaj też usłyszałem coś ważnego: aby nie odcinać się od emocji, ale też nie kierować się wyłącznie nimi. Bo to jest typowe moje zachowanie: potrafię podjąć decyzję z poczucia winy, a potem żałować, że nie zrobiłem inaczej. No i ciągle uciekam, boję się konfrontacji, zwłaszcza, gdy może się ona ukazać bolesna dla mnie lub innych osób. To końcówka terapii, ale jeszcze dużo pracy przede mną. Dobrze, że choć tyle wiem.

*

TUMI

PRZYTULANIE JEST OK, NAPRAWDĘ OK!! JEST ENERGETYCZNE, PRZYJEMNE I DAJE POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA.

*

Margo

To przedostatni wpis na bloga i przedostatni raz się stresuję, bo chcę coś mądrego napisać – no cóż taką presję czuję! Skoro to już tak długo trwa, to znaczy, że ten obszar nie uległ poprawie. A co z resztą??? Sama nie wiem!!! Raz czuję, że dam radę, że już mogę wracać do pracy i zacząć żyć pełną parą… gdy nagle ciach i wraca ten podły strach. I znowu chcę pod koc i znowu chcę zniknąć. Nie ogarniam tej karuzeli :-(. Zawsze na karuzeli mnie mdliło i teraz też. Zostały dwa tygodnie na nadzieję, na oczekiwanie, na nasycenie ludźmi z grupy… to cholernie mało …!!! :-O.

*

MOTYL

Nie wiem dziś, co pisać. Moją głowę zaprzątają różne kombinacje pt:”JAK PRZETRWAĆ TEN TYDZIEŃ?”. Trochę jak na surwiwalu się czuję. Nie raz byłam już w trudnych sytuacjach, ale tym razem mam wrażenie, że to jakieś ostateczne starcie. Muszę i chcę stanąć w końcu na własne nogi. I wiem, że muszę korzystać z tego czasu, który mi pozostał w grupie. Niedługo zniknie ten bezpieczny azyl. I bardzo się tego boję. Mam przed oczami wyobraźni dwa możliwe scenariusze: albo się rzeczywiście jakoś utrzymam na powierzchni i popłynę już o własnych siłach, albo się już całkowicie załamię i skończę wygięta w szpitalu.

*

Mamuśka

Czytałam blogi innych turnusów i brakowało mi tam tego, co teraz napiszę. Ostatnie 10 tygodni spędziłam w sali 107 z psychoterapeutami: Panią Anią, Panią Basią, Panem Patrykiem, z Panią Olą (choreoterapia, kijki, filmoterapia), Panią Anią (organizacyjne i relaksacja), Panią Magdą (warsztaty rozwojowe). W grupie, w której są: (od lewej): A, G, M, A, P, K, R, B, M i ja. Nieważne, że na korytarzu i w sali na przeciwko jest remont, że borują nam w głowach wiertarki, szlifierki i wysokie obcasy  przechodzących pań! Ważne, że od 27.11. 2017 spotykamy się tu każdego dnia i rozmawiamy, słuchamy, milczymy o tym „jak ocalić swoje życie”. Jeszcze 9 dni, jeszcze nie wychodzę, ale już wyżej wymienionym bardzo dziękuję. Jesteście lustrami, w których mogłam się przeglądać. Dziękuję.

*

Orti

Choć męcząca, bardzo podoba mi się taka intensywna forma pracy nad sobą. Od poniedziałku do piątku i weekend by odpocząć. Jak szkoła. Bardzo angażujące. Zostały dwa tygodnie, terapia wciąż trwa, ale trzeba się z tym pogodzić, że w pewnym momencie się skończy i trzeba będzie znaleźć jakieś inne zajęcie. Pan doktor zaproponował mi kolejną terapię grupową, tyle że raz w tygodniu. Jest to olbrzymi przeskok w formie i czuję, że taka terapia nic mi nie da. Ja bym najbardziej chciał po obecnej terapii rozpocząć terapię indywidualną. Ale boję się, że czas oczekiwania będzie wynosił co najmniej rok. Szukając sobie terapii trafiłem właśnie tutaj, bo obdzwoniłem, lub czułem się tak, jakbym obdzwonił cały Poznań. Wszędzie były terapie indywidualne płatne albo czas oczekiwania dwa lata. Znowu będę musiał obdzwonić cały Poznań i liczyć na łut szczęścia, że jakaś terapia się trafi.

Po dziewiątym tygodniu

Orti

Ostatnio mam wielki problem z tym, jak mam się tu zachowywać. Nienawidzę tego, kiedy jestem postrzegany jak dziecko! Byłem tak postrzegany w gimnazjum, potem w technikum i w obu tych miejscach nadano mi przezwisko „Misiu”. Przez to nienawidzę tego słowa. Nienawidzę być tak postrzegany. Do tej pory prawie wszędzie jestem postrzegany, jako dziecko, jak ktoś kogo nie bierze się na poważnie, jako ten pier****ny misiu. W poprzednim tygodniu któregoś dnia się spóźniłem i żeby się nie uśmiechnąć ze wstydu, jak będę wchodził spóźniony, postanowiłem sobie przypomnieć gniew, który czułem tego dnia wcześniej. Z tym gniewem wszedłem do Sali i zostałem z nim na cały dzień. Spodobało mi się to. Czułem się silniejszy, mówiłem zanim myślałem, czułem i wyrzucałem z siebie uczucia zamiast je tłumić w sobie. Ale jest to meczące. Chcę siły! Nie chcę dawać sygnałów, że jestem dzieckiem i nie chcę być tak postrzegany. Ale jak mam mówić o moich problemach i być silny.

*

Motyl

Dziś jest mi wyjątkowo trudno cokolwiek napisać. Mam jak by chwilową amnezję jeśli chodzi o ostatni tydzień. W tej chwili mam w głowie tylko wydarzenia minionego weekendu + dzisiejsza sesja terapeutyczna. Czuję jakby wirowała mi w głowie karuzela różnych emocji. Wiem już na pewno, że terapia daje mi duże poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania jakiego nigdy wcześniej nie doświadczyłam. Eksplozja agresji, bezsilność i senność, której doświadczyłam w sobotę będąc sama z mamą, była tak ogromna, że zaczynam się na poważnie bać, co ze mną będzie po zakończeniu terapii. Ciężko mi poskładać myśli i uczucia. Jakbym się rozpadała na kawałki.

*

Margo

Zostały już tylko trzy tygodnie. To straszne, bo się zżyłam ze wszystkimi. Tu przychodzę bez strachu, już się nie boję – hura! Niestety kiedy myślę o powrocie do rzeczywistości, już tak fajnie nie jest. Co poczuje, że stanęłam na nogi to wydarza się coś co mnie powali i znów się czołgam. Już brakuje sił, już nie mam ochoty kolejny raz próbować się podnieść! A więc pytanie co dalej? Próbować wstać czy może pozostać w pozycji pełzającej, walczyć czy się poddać i zaakceptować? Czy trzy tygodnie wystarczą na podjęcie decyzji i czy będzie właściwa? Mam wrażeni, że wszyscy tu jesteśmy na porównywalnym etapie. To smutne!

*

P.

W sumie nie wiem, po co ten blog. Chociaż wiem. Ostatnio nie byłe w stanie nic powiedzieć. Dopiero, gdy wziąłem kartkę, mogłem coś napisać. Czasami się nie da inaczej. Teraz mam wrażenie, że tworzę, czuję. Czuję się jak grafoman. Mam na to zlew. Niestety nie zauważam, żeby działo się lepiej u mnie. Nowe problemy, stałe lęki, tylko może świadomość większa. Dobre i to. Myślę czasami, że nic mi nie jest i potrzebuje tylko czasu żeby się ogarnąć i stanąć na nogi. Dochodzę do wniosku, że najgorsza jest niepewność i oczekiwanie na przebieg wydarzeń. Jak sobie z tym poradzić? Ktoś powiedział, że jeśli nie mamy na coś wpływu, to musimy odpuścić i przyjąć to co nas spotyka, pogodzić się z tym. Uczę się godzić. To uspokaja. Godzić się nie tylko z światem zewnętrznym, ale też ze sobą. Chcę być łagodny dla siebie. Chcę schować bicz wyrzutów sumienia tak, jak schowałem kiedyś bicz, którym byłem bity przez ojca.

*

Tumi

Desant liczy tylko na siebie!

Desant ufa tylko sobie!

Swoim towarzyszom broni i sprzętowi zrzuconemu wraz z nim.

Informacje o – zrzutach zaopatrzenia, wsparciu powietrznym, środkach łączności i punktach ewakuacji medycznej – to iluzja. Zawsze „coś” idzie nie tak.

Desant się zrzuca i zapomina o nim, a on wykonuje powierzone zadanie!

Dlatego to WY jesteście w desancie!

*

Freiheit

Niedługo koniec grupy. Co w związku z tym czuje? Lęk. Lęk, który mnie przytłacza, lęk powodowany przez rzeczywistość i niemożność skonfrontowania się z nią. Wiem, że po turnusie przygniecie mnie uczucie samotności. Chciałabym się jemy poddać, bez dogłębnego przeżywania i analizy. Nie jestem w stanie go uniknąć – zostaje mi jedynie akceptacja i próba zmiany.

*

Rozamunda

Byłam „ białą kartką” na czarnym tle, a teraz są na niej plamy i kreuje się świat, do którego każdy może coś dołożyć.

Kolejny tydzień pracy terapeutycznej

~Rozamunda

Komunikaty mają być zrozumiałe,

ale nie są przyjmowane

obracają się w żarty

a mój łeb jest nimi obżarty.

*

 

P.

Patrzę na twarze ludzi, z którymi już jestem 7 tyg. i widzę, że trudno jest im tak samo jak mnie pisać o swoich uczuciach. Może ten ostatni tydzień był trudny, a może wyjątkowy? Coś się zadziało… ktoś się otworzył… ktoś poczynił postępy, a jeszcze ktoś inny próbuje skorzystać z możliwości sprawdzenia swoich relacji w grupie.

Ja popadłem w rutynę, z której chcę się wydostać. Tak mało pozostało czasu, a jeszcze tyle tematów się pojawia.

*

 

Orti

Od jakiegoś już czasu chcę przeczytać tu pewną długą wiadomość, którą kiedyś wysłałem znajomemu. Kilka czynników powoduje, że to odkładam, np. to że wi-fi jest zahasłowane (a wiadomość jest na facebooku), to, że lepiej może wydrukować na kartce tą wiadomość, bo przecież mam drukarkę, a będzie to miało dużo lepszą formę jeśli przeczytam ten tekst z kartki, zamiast z telefonu. Z kartki będzie to bardziej poważne, a z telefonu będzie bardziej na łatwiznę i może być odebrane jako „na odpieprz”. Też ciężko mi ostatnio poświęcać czas w grupie na siebie, bo przypomina mi się ten jeden czwartek i głupio mi teraz zagłębiać się w moje problemy, bo grupa może  to negatywnie i gwałtownie odebrać i mogę zabrać komuś czas, którego ta osoba może akurat w tamtym momencie potrzebować bardziej ode mnie. A jak już coś mówię, to nie chce tego spłycać, ale wiem, że zagłębienie się w temat może spowodować wybuch.

*

 

Margo

Po 7 tygodniach terapii jestem pewna tylko tego, że poznałam tu świetnych ludzi i – o paranojo – piszę to właśnie wtedy, kiedy przyznałam się, że się ich boję…OK. Dostałam komunikat, że mam się przestać bać  – Kochani, ale ja naprawdę nie wiem jak mam zdjąć tą moją maskę i bez strachu patrzeć na ten świat.

*

 

Freiheit

Nie jestem w stanie wejść w rolę dorosłego człowieka. Nie umiem funkcjonować jako dorosły – jeśli już coś robię, to wynika to z przymusu wewnętrznego. Jestem przytłoczona. Nienawidzę bycia człowiekiem, konstruktu kobiecości i męskości – najchętniej nie miałabym żadnej formy. Nie zamierzam wchodzić w rolę kobiety przez duże K. Nigdy.

Ostatnio czuję się obrzydliwie – wewnętrznie i zewnętrznie, chociaż nie mam żadnych powodów, żeby tak myśleć. Dzisiaj jest inaczej – czasami do szczęścia wystarczy mi słońce, muzyka i budzenie się rano obok mojej partnerki.

*

 

M.

Nic mi się nie chce. Tylko czekoladę.

 

*

MOTYL

Czuję napięcie. Nie umiem już nic więcej z siebie wykrzesać. Jakby uruchomił się znany mi mechanizm odcięcia. Jakiś ciężar na barkach, szyi. Duszę się, a na głowie mam hełm. Znów bolą mnie wszystkie mięśnie. Nie czuje nic poza bólem, napięciem, ogłuszeniem. Nie wiem już, czy to smutek, strach czy złość? O co mi chodzi – nie wiem. Dezorientacja, jakby mi ktoś przywalił w głowę… Rozmywam się, rozjeżdżam… śpię. Nie umiem się obudzić.

*

 

YOPAL

Czas spier…:) niczym zając od obowiązków. Za chwilę koniec terapii. Na dzień dzisiejszy widzę postępy w kwestii obniżonych lęków i większej siły życiowej do pracy nad samym sobą, z czego jestem bardzo zadowolony, aczkolwiek nie wiem jeszcze w jaki sposób będą oddziaływały na mnie porażki, których w życiu nie da się uniknąć…

*

 

TUMI

Mikser doznań momentami mnie przytłacza, czasami sam nie wiem, co czuję. We wtorek wydawało mi się, że moja obecność na terapii to jakieś nieporozumienie.

Ja zdrowy – na oddziale psychiatrycznym – to chyba żart życia.

Niestety już w czwartek wiedziałem, że jednak potrzebuję tego miejsca, i to bardzo. Co najmniej niekomfortowa jest dla mnie myśl, ze zostało jeszcze tylko 5 tygodni pobytu tutaj.

Podsumowanie połowy turnusu terapeutycznego

Margo

Podobno dziś mija połowa terapii?! Nie wiem, dlaczego tego nie czuję, a co w ogóle czuję? No właśnie, to problem, bo niektórzy tu tak pięknie wyrażają swoje uczucia, a ja nie potrafię :( Gdy kiełkują w mojej głowie wydają mi się ważne, ale jak się nimi dzielę z grupą, to brzmią jakoś pusto!!! Więc może powiem tylko, że końcówka ostatniego tygodnia była burzliwa, po burzy wychodzi słońce i dla mnie też ono zaświeciło, jeszcze bardziej zbliżając mnie do grupy i tym samym zmieniając ciutkę mój „nieakceptowany” punkt widzenia… i niektóre poglądy, a czas pokaże, czy ta zmiana będzie trwała!!

*

 

Orti

Nie umiem napisać jednego zdania lub dwóch jak niektórzy tutaj. Czuję, że albo mogę pisać w nieskończoność albo zostawić pustą kartkę. Zawsze, gdy mam coś tu napisać towarzyszą mi zniechęcenie i bezsilność. Próbuję sobie przypomnieć jakie uczucia towarzyszyły mi po czwartku, ale chyba już wyparłem większość z nich. Na pewno w piątek i po psychoterapii w czwartek czułem, że już nie czuję się tu bezpiecznie, ale dzisiaj to uczucie całkiem zniknęło. Czułem też wtedy, że nie powinienem się tutaj już więcej odzywać z powodów, które teraz zapomniałem albo wyparłem ale to uczucie też całkiem zniknęło, może dlatego, że nie pamiętam powodów dlaczego nie miałbym się odzywać. W tą niedzielę mam też egzamin z biologii i jeszcze się do niego nie uczyłem i nie wiem czy będę się uczył, boję się go.

*

 

M.

Sześć tygodni, ponoć tyle czasu jest potrzebne, żeby utrwalić zmianę. Czy coś się zmieniło? Mąż mówi, że mnie nie poznaje. Znajomi, że „kwitnę”. Ja: nie wiem. Na pewno wolniej żyję, mniej planuję. Mniej robię, więcej jestem. Mam tu komfort bycia. I póki co chcę, żeby się nie kończyło.

*

 

Freiheit

Chyba przywiązałam się do grupy. Martwi mnie to. Nie potrafię wyobrazić sobie momentu, w którym ludzie, z którymi siedzę tyle godzin po 5 razy w tygodniu znikną z mojego życia. Coraz większym trudem jest dla mnie moment budzenia się ze snu. Bez mojej woli jestem wtrącana w rzeczywistość. Wywołuje to we mnie ogromne poczucie lęku i panikę nie do wytrzymania. Tym uczuciom towarzyszą myśli samobójcze i chęć okaleczania się – wszystko, byleby nie obcować z rzeczywistością, jakoś mnie od niej oderwać. Nacięcia byłyby zminimalizowaniem mojego bólu, a zarazem usprawiedliwieniem się przed samą sobą, kiedy nie mam siły wstać i w końcu nie wstaję. Wykańcza mnie poczucie bezsilności.

*

 

TUMI

Uufffff…tydzień minął. Było jak w życiu. Emocje od -50 do +80. To wyczerpało mnie totalnie energetycznie, ale ustabilizowało emocjonalnie.

*

 

Rozamunda

W nicości ducha

wszystko wybucha,

Kończy się dobre i zaczyna ciążyć

Myśl

Niczym pieruny

Niczym szpila maleńka

zawsze prędzej czy później

coś pęka i w sercu ciągła udręka.

Miliony oczu na Ciebie patrzą

W milionach giną i moje, płaczę

przerywa milczenie, w powietrze patrzę,

zaciska mnie świat,

znikam i ja.

*

 

P.

Po raz pierwszy nie chce mi się nic pisać. Mam blokadę i wydaje mi się, że będzie mi trudno opowiedzieć o wielu rzeczach, z którymi tutaj przyszedłem.

*

 

MOTYL

Bardzo owocny tydzień – sporo emocji (tych negatywnych). Spięcie, poczucie winy, stres…ale również spojrzenie terapeutki warte więcej niż tysiąc słów, za co jestem ogromnie wdzięczna. Dowiedziałam się znów czegoś o sobie i chyba o to tu chodzi. Inspirujące zajęcia plastyczne i ruchowe – przełamywanie lodów. Wróciłam do malowania w weekend, co mnie relaksuje. Staram się cieszyć drobiazgami, ale w środku nadal wieczna zmarzlina. Czekam na wiosnę.

 

Wrażenia po pierwszym tygodniu terapii

Freiheit

Moje podejście do terapii grupowej od początku jest neutralne w stronę negatywnego i na razie pod tym względem nic się nie zmienia. Myślę, że muszę dać sobie jeszcze trochę czasu – w końcu minął zaledwie tydzień. Od momentu rozpoczęcia terapii pojawia się we mnie blokada emocjonalna – nic nie jestem w stanie z siebie wyrzucić. Jednocześnie zauważyłam poprawę nastroju. Wynika ona chyba z tego, że oddział dzienny traktuję jako swego rodzaju azyl – jest to dla mnie miejsce odpoczynku od obowiązków i wymagań. Grupa daje mi poczucie bezpieczeństwa, spokoju. Mam nadzieję, że tego nie zniszczę.

*

 

MOTYL

Cieszę się, że weekend się skończył i mogę tu być. Męczy mnie przebywanie w domu i kontakt z wiecznie zmartwioną Mamą. Miałam się wyprowadzać w tym tygodniu jednak się nie udało – właścicielka mieszkania nie potwierdziła podpisania umowy… Jest mi przykro, ale z drugiej strony po tym tygodniu spędzonym na oddziale widzę, że przeprowadzka mogłaby wiązać się ze zbyt dużym obciążeniem. Terapia to duży wysiłek. Dużo większy niż sobie to wyobrażałam. Gdy wracam do domu nie pozostaje mi zbyt wiele energii na inne sprawy. Na dodatkową pracę chyba też nie będzie siły… Zaczynam się przyzwyczajać, że wyobrażenia nijak się mają do zastanej rzeczywistości. Przestaję planować. Co ma być to będzie:)

*

 

Margo

Pierwszy tydzień terapii za mną… Grupa – super! Odczucia – niejednoznaczne: raz mega spokój, innym razem niebotyczny lęk. Jedno czego jestem pewna to to, że chcę wytrwać do końca, bo pierwotnie nie byłam tego taka pewna! Cały czas czekam aż coś się we mnie „zadzieje”, bo na razie to chyba proces adaptacyjny, który wbrew oczekiwaniom odbieram nader (jak na mnie) pozytywnie. Na razie sceptycyzm, co do efektów terapii nie mija…!

*

 

P.

Zaczynam ten tydzień ze zmęczeniem nie tyle fizycznym, co wynikającym z codziennych spraw i obowiązków. Nakręcam się co rano, aby wskoczyć na obroty, które pozwolą mi przebrnąć przez te 5 h pracy i  5 h terapii. Jeszcze chciałbym zająć się czymś, coś zrobić dla siebie lub innych i czuję, że nie mam czasu i sił. W grupie czuję się dobrze. Czas spędzony na terapii odnajduję jako chwile relaksu. Lubię słuchać i odnajdywać w słowach innych własne doświadczenia i przeżycia. To zaskakujące za każdym razem, ile wspólnego mogą mieć ze sobą przypadkowi ludzie. Brakuje mi natomiast kontaktu z osobami, które nie wyrażają jeszcze gotowości do zabierania głosu. Najprzyjemniej słuchało mi się dzisiaj jednej z koleżanek. Znowu okazało się, że moje wyobrażenie na temat drugiego człowieka jest mylne. Nie spodziewałem się, że jej historia tak mocno mnie poruszy i odnajdę w niej tyle pokrewnych wątków.

*

 

YOPAL

Jestem… tu czasami obecny, kiedy indziej zamyślony i zupełnie odcięty. Spoglądam na swoje dotychczasowe życie przez pryzmat problemów całej grupy ludzi, których ledwo co znam… Czy przynosi mi to ulgę? Po chwili namysłu szczerze wątpię. Początkowy, co prawda słaby entuzjazm i nadzieje związane z terapią trochę zaczynają się rozjeżdżać i stopniowo słabnąć. Ale mam nadzieję, że nie odejdę stąd pod byle pretekstem, jak to śpiewa A.Ostrowski.

*

 

Mamuśka

Mam wrażenie, że schodzę wgłąb wspomnień, w korytarze zapomnienia. Spotykam małą dziewczynkę, samotną i coraz bardziej hardą. Nastoletnią dziewczynę zagubioną, silną i nadwrażliwą… Kolaż z życia… filmowe sceny wybranych zdarzeń. Powtarzają się słowa: relacje, zależność, dorosłość, rodzice, opuszczenie… A tak poza tym, to jestem na turnusie.Oglądam filmy, oddycham, jem zupę, chodzę z kijkami… I nie wiem czy mam przerwę od życia czy przerwę na życie.

*

 

TUMI

W tym tygodniu oszczędzam pracy naszej blogerce.

 

Pierwsze refleksje po rozpoczęciu nowego turnusu terapeutycznego

Mamuśka

„KULA ZIEMSKA JEST JEDNAK OKRĄGŁA”

Siedząc naprzeciwko sympatycznej Pani Doktor czułam niedowierzanie i drwiłam sama z siebie. Pani Psychiatra właśnie wypisywała mi skierowanie na dzienny oddział pomocy psychiatrycznej. To był punkt, w którym naprawdę nie chciałam się znaleźć. Całe życie biegłam w przeciwnym kierunku niż moja matka. Matka wariatka. Ona trafiła do szpitala mając 33 lata, ja mam 39. Dałam radę o 6 lat dłużej… Ziemia jest okrągła, jak idziesz w przeciwnym kierunku i tak dojdziesz do punktu, od którego uciekasz.

I tak oto tu jestem. Mając w życiu wszystko czego chcę, czego chciałam, dokonując niezależnych, samodzielnych, zbuntowanych wyborów dotarłam tu, gdzie ona.

Nie daję rady, mam dość, straciłam energię, siłę, zapał do życia, kolory, natchnienie, emocje…

Może się zatrzymam, może przestanę uciekać… od siebie.

*

 

Rozamunda

Z lekka mi ulżyło, bo o ile normalni jesteśmy wszyscy, o tyle wiem, że tylko w takiej grupie jeden drugiego rozumie.

Szkoda, że wszyscy tacy nie są.

*

 

TUMI 

Praktycznie pierwszy dzień za mną. Z terapią łączyłem olbrzymie nadzieje. Wczoraj, wychodząc o 18:30 byłem pewien, że nie przyjdę tutaj już nigdy, że to nie dla mnie. Dzisiaj rano zmobilizowałem wszystkie swoje siły, aby pojawić się na terapii ponownie.

Tyle nowych, obcych ludzi… Jestem przytłoczony…

Kiedy pomyślę, że mam tutaj sięgnąć do najdalszych zakamarków duszy i wyznać to wszystko tutaj, to będzie jak spowiedź życia – jestem przerażony.

Śpię fatalnie – to najlepszy miernik tego jak się czuję.

*

 

P.

Moje zaciekawienie się nie kończy, a raczej zaczyna. Czuję się jak na obozie wypoczynkowym  grupą dobrych znajomych. Nie wiem, czy ten stan przetrwa, kiedy zacznie się właściwa terapia, kiedy zaczniemy pracować. Może będą wtykane pierwsze szpile. Może to uczucie ogólnego zadowolenia pryśnie i zacznę się zastanawiać, czy chcę tu przychodzić. Niemniej jednak czuję się pozytywnie nastawiony i chcę wynieść z tych spotkań jak najwięcej. Chcę naładować, albo raczej podregulować akumulatory na resztę życia. Dostać coś i dać od siebie tyle, ile zdołam. Ale przede wszystkim nastawiony jestem na branie i pracę nad własnymi problemami.

*

 

Margo

Przyszłam na oddział w ogromnym stresie, wystraszona i wyobcowana (jak zawsze),

pełna obaw, jakich ludzi zastanę? Szybko jednak okazało się, że współcierpiący są w porządku, może nie podobni do mnie, ale też nie jakoś „straszni”. Bałam się tych 5 godzin spędzanych na oddziale codziennie, ale jak na razie mijają bardzo szybko, a ja sama znajduję wiele wspólnego w odczuciach wypowiadanych przez współtowarzyszy. Czekam co będzie dalej… z niecierpliwością!

*

 

MOTYL

Zaczyna drugi dzień na oddziale.Czuję się nieprzytomna i rozmyta. Ale jednocześnie pełna nadziei. Mam takie wewnętrzne przekonanie, że to była dobra decyzja. Nawet zaczynam nabierać motywacji do pracy. Pomimo tego, że czuję w środku wypalenie i wyczerpanie, jest jakaś iskierka, jakieś światło w tunelu (który do niedawna był czarny jak smoła).

Ludzie są ok.

Nawet zaczynam nabierać empatii w stosunku do osób z korporacji. A może nawet będę mogła się czegoś od nich nauczyć? Może wyjdę z mojej korpofobii? 😀

*

 

Orti

Wolę napisać cokolwiek niż nie napisać nic, więc jakością tego wpisu postaram się nie przejmować.

Czuję, że uporządkowanie moich myśli trwa zbyt długo na taką formę, ale wolę cokolwiek napisać. Podoba mi się grupa, do której trafiłem. Mam w tej chwili pustkę w głowie, ale jednocześnie niezliczone myśli, które przelatują mi przez umysł zbyt szybko, bym mógł je złapać.

Nie boję się nad sobą pracować, więc chce się uporządkować i „ogarnąć”. Na pewno będę kontynuować terapię, cokolwiek by się stało.

*

 

YOPAL

Dzisiaj drugi dzień grupy, spostrzeżenia całkiem sympatyczne, ciekawi ludzie, różne problemy. Mam nadzieje dla siebie i dla grupy, że wszyscy poradzą sobie chociaż w części z tym, z czym się zmagają.